Gebelik döneminde vücudun karın bölgesi başta olmak üzere pek çok bölgesinde cilt çatlakları oluşur. Karın, kalça, kollar ve baldırlar gibi bölgelerde oluşan bu çatlakların görünümü doğumdan sonra hafifleyebilir. Ancak cilt çatlağı izleri maalesef doğum sonrasında kendiliğinden silinmiyor. Her ne kadar zamanla görünümü hafiflese de belirginliğini ortadan tamamen kaldırmak tıbbi bir müdahale gerektiriyor.

Bu sorunu yaşamamak için gebeliğin ilk günlerinden itibaren önlem alınması gerekir. İşte bu durumda devreye hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl önlenir sorusu giriyor.Elbette çatlak görünümünün oluşmasını önlemek için alınabilecek tedbirler var. Ancak bu tedbirlerin herkeste aynı etkiyi yapmadığı da bilinir. Gebelik çatlakları biraz da cilt yapısından kaynaklandığı için uygulayacağınız tedbirlerden beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Gebelik Çatlaklarını Önleme Yöntemi

Ciltte çatlak görünümünün oluşmasının nedeni, hızlı bir şekilde cildin geriliyor olmasıdır. Genellikle hamileliğin üçüncü ayında ortaya çıkmaya başlayan çatlakları önlemenin en etkili yolu cildinizi sürekli nemli tutmak. Bunun için kozmetik kremleri kullanmak yerine tamamen doğal olan ve cildi nemlendiren malzemeleri kullanın. Örneğin; zeytinyağı cildi nemlendiren, besleyen ve cildin ihtiyaçlarını karşılayabilen bir mucizevi yağ.

Her gün hiç aksatmadan karın, kalça ve kol bölgesine az miktarda zeytinyağı sürmeniz, gebelik boyunca vücudunuzda çaylak oluşmasını önleyebilir. Çok sayıda kadının zeytinyağı sayesinde hiç gebelik çatlağı oluşmadan hamilelik dönemini atlattığı da biliniyor. Zeytinyağına alternatif olan badem yağı… Dilerseniz badem yağı sürerek de çatlak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Cilt Masajı ile Çatlak Görünümünü Önleme

Hafif masaj cilt çatlaklarını önlemenin bir diğer yöntemi… Vücudunuzun çatlak oluşma ihtimalinin olduğu bölgelerine her gün hafif masaj yapın. Bu durum cildin uyarılmasına ve mukavemet gücünün artmasına neden olacak. Çatlaklara karşı cildin koruma oranını yükseltmiş olacaksınız.   

Etiketler:

Yoruma Kapalı.