Gebeliğin ilk 3 aylık erken döneminde ağrısız regl veya çok hafif kanama sık görülür. Genellikle kanama kendiliğinden biter ve bebeğinize herhangi bir zarar verme olasılığı düşüktür. Buna rağmen, gebeliğiniz sırasında herhangi bir aşamada kanamanız varsa hemen doktorunuza danışmalısınız. Aşağıdaki durumlarda ciddi bir komplikasyon görülebilir:

resized_89564-46a996b7hamile

Tipik Vajinal Kanamalar Nelerdir ve Neyin İşaretidir?

  • Normal regl sürenizden farklı olan gebelikte kanama, miktarda daha az veya normalden daha koyu renklidir. Bu, karnınızdaki şiddetli, inatçı, tek taraflı bir ağrı ile ektopik bir gebeliğin (dış gebelik) belirtisi olabilir.
  • Kalıcı sırt ağrısı veya karın ağrısı ile birlikte ağır kanama çok ciddiye alınmalıdır. Bu, düşük riski işareti olabilir. Ani, ağrısız bir kanamanız varsa bu, 20 haftalık trimer taramanızda görülebilecek bir düşük plasentaya (plasenta praevia) sahipseniz olabilir.
  • Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde pıhtıyla ya da pıhtılaşmayan koyu kanama (uterusun iç duvarından doğumdan önce ayrıldığında meydana gelen) plasental abrupsiyon olduğunuz anlamına gelebilir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ağır kanama nadirdir. 37 haftadan daha az kaldığında erken doğuma gireceğinizin işareti olabilir

Yoruma Kapalı.