Milli yiyeceklerimizden olan yoğurt, hemen herkesin severek tükettiği bir besindir. Çorbası yapılır, mantıya böreğe sos olur, ayran yapılır içilir… Bu yüzden yoğurdu soframızdan eksik etmeyiz. Ev yapımı yoğurt yapmayı çoğumuz biliriz, biliriz de yine de marketlerden hazır aldığımız yoğurtların tadını bulamadığımız ve kıvamını tutturamadığımız için pek yanaşmayız.  Ama vereceğimiz tüyolar sayesinde, sizde nefis bir yoğurt yapabilirsiniz.

Evde Nefis Yoğurt Yapma Önerileri

Gerekli olan malzemelerimiz sadece 1 kg süt ve 1 çorba kaşığı yoğurt mayası. Öncelikle kullanacağınız sütün kalitesinin çok önemli olduğunu belirtelim. Hazır pastörize sütleri kullanmamanızı, mümkünse taze, saf inek sütü almanızı öneririz.  Köy sütü bulması zor olsa da imkânsız değil. Artık pek çok doğal ürünler satan dükkânlarda bulunabiliyor, hatta mobil sütçüler evinize kadar getirebiliyor. Ayrıca bu sütçüler size doğal yoğurt mayası bile tedarik edebiliyor.

Evde Yoğurt Mayalamanın Püf Noktası

Sütünüzü temiz, kuru bir tencereye koyup kaynatın ve ocağın altını kapatıp sıcaklığının düşmesi için biraz bekleyin. Evde yoğurt yapmanın püf noktası: Sıcaklığını ayarlamak! Eğer çok sıcak mayalarsanız süt keser veya çok sulu olur, çok ılıkken mayalarsanız da yoğurdunuz tutmaz. Süt ne çok sıcak ne de ılık olmalıdır. Ana evi bir yöntem ama parmağınızın ucunu soktuğunuzda dayanabileceğiniz sıcaklık, idealdir.

Fırında Ev Yapımı Yoğurt…

Sütü kaynatıp sıcaklığını ayarladıktan sonra mayalayacağınız kaplar için güveç kapları veya küçük cam kavanozlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bir kâsede maya miktarı kadar sütle karıştırdığınız yoğurt mayasını kaplara eşit olarak aktarın ve bir kaşık yardımıyla hafifçe karıştırın. Üzerlerine birer kuru temiz bez yerleştirin ve kapaklarını kapatın. Fırını 30° ye ayarlayarak fırının içine yerleştirin 4-5 saat sonra enfes ev yoğurdunuz hazır!

Yoruma Kapalı.