“Sanat ve El Sanatları” hareketinin ardından, Art Nouveau yeni sanat akımı Avrupa’ya yayıldı. Dekoratif yazı karakterleri bu hareketin büyük bir parçası oldu ve birçok afiş ve reklamlarda kullanıldı. Yazıyı yaratıcı bir forma sokma ve dekoratif yazı tipleri tekniği olan tipografi 20. yüzyıldan başlayarak, reklam ve afiş kullanılmak üzere günümüze kadar devam etti. Tipografi, dekoratif yazı veya süsleme amaçlı olarak hemen her objede kullanılabiliyor. 

Tipografik Dekorasyon Farkı

Tipografi sanatı farklı bir bakış açısı ve yaratıcılık gerektiriyor. Harfler, rakamlar desenlere, siluetlere dönüştürülürken, ortaya bambaşka dekoratif eşyalar süsler çıkıyor. Son dönemlerde yeniden gündeme gelen ev dekorasyonunda tipografi modası ile mekânda müthiş vurgular yakalanabiliyor. Tipografi sanatına ilgi duyuyorsanız, evinizde farklı ve dinamik bir ambiyans için pek çok obje bulabilirsiniz.

Tipografik Dekorasyon için Neler Yapabilirsiniz?

Ev dekorasyonunuzda tipografi stilini en kolay uygulamalarından biri olan 3 boyutlu harfler ile tasarlanmış binlerce farklı duvar süslerinden birkaç parça kullanabilirsiniz veya duvarlarınızı tipografik desenli duvar kâğıtları ile kaplamak da çok dinamik bir hava verebilir. Mutfağınızda ya da çalışma odası dekorasyonuna harf askılıklar ekleyebilirsiniz.

Saat, tablo, mumluk, satranç takımı, hatta perde desenlerinde bile çok yaratıcı tasarımlar yer alıyor. Tipografik objeler arasında özellikle; geometrik şekilli renkli sehpa, koltuk, bank, TV ünitesi gibi akıl almaz örneklere rastlayabilirsiniz. Tipografik dekorasyon modasında yaratıcılığın sonu yok, kendiniz bile pek çok obje üretebilirsiniz.

Yoruma Kapalı.