Herkes küçük bebekler gibi, güzel ve yumuşak ayaklara sahip olmak ister. Ancak doğal olarak çok az insanın güzel ayakları vardır. Ayaklarınız tüm vücut ağırlığını taşır, aşınma, yıpranma, yaralanma, yorgunluk ve enfeksiyonlara karşı zayıf hale gelir. Düzenli pedikür yaptırmak harikadır ama sağlıklı ve güzel ayaklar için tek çözüm değildir. Kolay ve doğal ayak bakımı nasıl yapılır? İşte püf noktaları…

Ayaklarınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Ayaklar; vücudun diğer bölümlerine göre daha fazla kirlenmek eğilimindedir, bu nedenle düzenli olarak yıkamak önemlidir. Ayaklarınızı üzerinde mevcut olabilecek ter, kir ve bakterilerden kurtulmak için yumuşak bir sabun (veya antiseptik sabun) ve ılık su kullanarak günde iki kez yıkamalısınız. Ayakların nemli kalması, mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Yıkandıktan sonra, özellikle parmakları araları için yumuşak bir havlu kullanın ve ayaklarınızın kuru olduğundan iyice emin olun.

 Haftada İki Kez Ponza Taşı ile Fırçalayın

Sadece yıkamak kadar, düzenli ayak ve topuk fırçalaması da önemlidir. Ayaklarınızın üzerindeki cilt kalındır, bu nedenle ayaklarınızı yumuşak ve pürüzsüz tutmak için ölü derileri kaldırmak gerekir. Ovma öncesinde en az 10 dakika süreyle ılık suda ayaklarınızı ıslatmak taban derisini yumuşatır. Ölü deri hücrelerinin kurtulmak için haftada 2 kez, bir ayak törpüsü veya ponza taşı kullanabilirsiniz, fakat ayaklarınızı çok sert sürtmekten kaçınmalısınız. Ponza taşı ile ovma işlemi bitince soğuk su ile ayaklarınızı durulama ve kurulama safhasına geçebilirsiniz.

Ayak Bakımı ve Ayak Masajı

Ayağınızın kuruması cilt çatlaklarına neden olur, bu nedenle günde birkaç kez ve özellikle yatmadan önce ayaklara nemlendirici uygulamak çok önemlidir. Ayrıca Hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya kakao yağı gibi doğal ürünlere güvenebilirsiniz. Günde birkaç dakika yapılan ayak masajı her türlü ayak problemlerine karşı ayaklarınızı sağlıklı tutmak için en kolay yollarından biridir. Ayak masajı bacaklarınızda kan dolaşımını hızlandırır, ağrı ve yorgunlukları giderir.

Tırnak Bakımınızı Unutmayın

Tırnak bakımı ayak sağlığı için en önemli unsurlardandır. Her hafta ayak tırnaklarınızı düzgünce keserek ve törpüleyerek bakım yapmalısınız. Batıkları önlemek için ise; tırnak çevresine yumuşatıcı krem veya vazelin de kullanabilirsiniz.

Yoruma Kapalı.