Aynı diyeti uyguladığınız halde sizin fazla kilolarınız mevcudiyetini korurken iş arkadaşınız hızla zayıflıyor olabilir. Bu durumda çok sayıda kişi, vücudunun zayıflamaya karşı dirençli olduğunu düşünür. Oysa uzmanlar diyet eden kişiye özel olmalı diyor. Yani sorun sizin vücudunuzun zayıflamaya karşı direnci değil, uyguladığınız diyetin sizin vücudunuza uygun olmaması da olabilir.

Diyet Neden Kişiye Özel Olmalı?

Her bireyin günlük yaşantısı farklıdır. Metabolizma hızı ve gün içerisinde neleri tükettiği de farklıdır. Dolayısıyla hazır bir diyet listesini olduğu gibi uygulamak her zaman beklentiyi karşılayan bir sonuç doğurmaz. Mutlaka bir diyetisyen eşliğinde diyet uygulanması gerektiğine dair uyarıların nedeni de budur. Günlük enerji ihtiyacınızın ya da günlük kalori ihtiyacınızın belirlenmesi, bu doğrultuda diyet programı hazırlanması gerekir.

Diyet Programı Neye Göre Belirlenmeli?

  • Boy
  • Kilo
  • Yaş
  • Bazal metabolizma
  • Fiziksel aktivite

Tüm bunlar diyet uzmanı tarafından bir arada değerlendirilmelidir. Kişinin severek tükettiği gıdaların belirlenebilmesi için de diyetisyen görüşü önemlidir. Örneğin; vejetaryen bir kişinin diyet listesinde bol miktarda et tüketimi olamaz. Kuru baklagiller tüketmeyen bir kişinin ihtiyacını karşılayacak alternatif gıda önerileri olmalı. İşte bu ancak bir uzmanın diyet programını hazırlaması ile mümkün olabilir.

Sağlığa Uygun Diyet Nasıl Belirlenir? Uyguladığınız diyetin sağlık durumunuza uygun olması da önemli bir detay. Örneğin; şeker hastası olan birinin tansiyon hastası olan bir kişi ile aynı diyet programını uygulaması sağlık açısından doğru değildir. Diyet ile vücudun alacağı gıdaların da kişinin sağlık durumuna, varsa uygulanan tedavisine ve hatta aldığı ilaçlara da uygun olması gerekiyor. Aksi halde diyetten bir başarı elde edilemeyeceği gibi çeşitli sağlık sorunları yaşanması da kaçınılmaz olacaktır. Sonuç olarak her bireyin kendisine özel bir diyet listesini tercih etmesi gerekir.

Yoruma Kapalı.