Hem kadınların hem de erkeklerin son dönemdeki en popüler “genç görünme” yöntemlerinden biri de botoks. Kırışıklıkların yerini gergin bir görünüme bırakmasını sağlayan bu işlem, sadece ülkemizde değil tüm dünyada uygulanan bir metot halini aldı. Ancak her işlem gibi “botoksta dikkat edilecekler” yani bilinmesi ve uygulanması gerekenler var. Örneğin; bilinenin aksine isteyen herkes botoks yaptıramaz.

Kimler Botoks Yaptırmamalı?

İlerleyici kas zayıflığı (nöromüsküler) rahatsızlığına sahip olanlar ve kas kısalığı teşhisi konmuş olanlar, bu uygulamadan uzak durmalı. Bununla beraber uygulama yapılacak olan bölgede bir deri rahatsızlığı olanlar, hamile olanlar ve bebek emziren annelerin uygulama yaptırması uzmanlar tarafından asla önerilmiyor. Kanama ya da enfeksiyon gibi problemler yaşayanların da maalesef botokstan faydalanması oldukça sakıncalı.

Botoks Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Uygulama öncesinde ve sonrasında kesinlikle aspirin kullanılmamalı. Aspirinin benzeri kanı sulandırma özelliğine sahip olan ilaçlar da alınmamalı. Bu ilaçların hangileri olduğunu bilemeyeceğiniz için mutlaka botoks öncesi hekiminize hangi ilaçları kullandığınızı bildirin. Doktorunuz kullanmamanız gereken ilaçlar hakkında sizi bilgilendirecektir.
  • Uygulama yapıldıktan sonra birkaç saat dik pozisyonda kalmanız gerekiyor. Eğilmeyin, uzanmayın ve yan yatış pozisyonu da dahil olmak üzere yatmayın. Dik bir şekilde oturma pozisyonunda olmanızda herhangi bir sakınca yok. Elbette bu zaman zarfında zorlayıcı bir egzersiz hareketi de yapmamanız gerekiyor. Kaslarınızı zorlamamaya özen göstermeniz gerekir.
  • Uygulamanın yapılacağı gün ve yapıldıktan sonraki gün spor yapmayın. Yürüyüş de dahil olmak üzere her türlü spor aktivitesinden uzak durun.
  • Sauna, hamam gibi ekstra sıcak ortamlardan uzak durun. Uygulama öncesinde ve sonrasında bir gün bu rahatlatıcı ortamlardan uzak kalmanız, şişliğin artmaması için son derece mühim.
  • Cilt bakımı, saç boyatma ve kaş aldırma işlemlerine de 1-2 gün ara vermeniz gerekiyor. Uygulamanın yapılacağı ve yapıldıktan sonraki gün bunlardan uzak durun.

Yoruma Kapalı.