Merak edenler için bu yazımızda, bir tür ticari kredi olan ıskonto / iştira kredisi nedir sorularının cevabını araştırdık.

Ticaret sektöründe sürdürülebilirlik için gerekli olan en önemli konulardan biri likiditenin sağlanabilmesidir. Karşılıklı alacakların tahsili belirli bir vade içerisinde olacağından, bu vade içerisindeki nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kredi alınması olağan bir gerekliliktir.

Iskonto Kredisi Nedir?

Son ödeme günü (vade) henüz gelmemiş ve nakde çevrilmek istenen çek veya senedin ödeme adresinin belediye sınırları içerisinde kalması halinde kurum ve kuruluşlarca verilen kredi türüdür.

İştira Kredisi Nedir?

Son ödeme günü (vade) henüz gelmemiş ve nakde çevrilmek istenen çek veya senedin ödeme adresinin; ticari faaliyet yapılan belediye sınırları dışında kalması halinde kurum ve kuruluşlarca verilen kredi türüdür.

İştira / Iskonto Kredilerinin Avantaj ve Dezavantajları

İştira / ıskonto kredilerinin önemli avantajları; reel faiz değişikliklerinden, piyasa dalgalanmalarından etkilenmemesi ve yalnızca bu krediyi kullanan işletmelere noter kanalı ile hesap bildirim cetveli gönderilmemesi, dolayısıyla müşteri için ayrı bir maddi yük getirmemesidir.

İştira / ıskonto kredilerinin dezavantajı ise; çek veya senedin vade gününde ödenememesi durumunda müşterinin o gün içinde, çek tutarı kadar parayı yatırma mecburiyetidir. Yerine başka bir çek / senet teminatı kabul edilmez, aynı tutarlı başka bir çek /senet ile değiştirilemez.

Iskonto / iştira kredisi; vadesi gelmemiş ticari senetlerinizin, beklemeden nakde dönüşmesini sağlar. Ticari senetlerinizin, kaybolma ve takip riskini ortadan kaldırır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*