Bir sürü proteinin vücudunuz için iyi olduğunu düşünebilirsiniz, sonuçta yüksek proteinli diyetlerde çok fazla protein yemenin imkânsız olduğunu düşünülür, ancak bu tamamen doğru değildir. Ortalama bir yetişkinin kilogram başına, sadece 0,8 gr proteine ihtiyacı vardır.

breakfast-2766445_640

Fazla Protein Tüketiminin Tehlikeleri

Vücudunuzdaki hücreleri onarmak, sağlıklı kasları ve kemikleri korumak için vücudunuzun proteine ihtiyaç duyduğu inkâr edilemez, ancak çok fazla protein içeren bir diyet yaptırmanın getirdiği riskler vardır ve bu risklerin bazıları; yüksek kan şekeri seviyeleri, böbreklerde stres, kabızlık ve fazla kilo alımıdır.

Ayrıca, çok fazla protein ruh halinizi etkileyebilir, çünkü büyük miktarlarda protein tüketirken sıklıkla daha az karbonhidrat tüketirsiniz ve beyniniz şekere ihtiyaç duyar. Beyindeki bir başka etki, beynin şeker açığından kaynaklanan yorgunluk hissi olabilir ve genellikle çok fazla miktarda protein tüketiminde görülür.

Belki de çok miktarda protein yemenin en tehlikeli kısmı, böbrekleriniz üzerindeki etkisi olabilir, çünkü protein, metabolitleri temizlemek için böbreklere baskı uyguluyor ve sadece böbrekleriniz değil aynı zamanda karaciğeriniz de bu baskıdan nasibini alıyor.

Karbonhidratlarınızı kesmeden veya kalorileri başka şekillerde düşürmeden çok daha fazla protein yemeye başladıysanız kuşkusuz kilo almaya başlarsınız. Bunun yerine, sebzeler, yağsız protein ve tahıllardan oluşan daha dengeli bir diyet ile daha iyi sonuç alırsınız.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*