Özellikle yaz mevsiminin yaklaştığı sıralarda, hem sağlıklı bir yaşam hem de formda bir vücut için uzmanlar ya da çeşitli kaynaklar birçok öneride bulunur. Son yıllarda adı duyulmaya başlayan ve birçok insnanın ilgisini çeken detoks diyeti de bunlardan biridir. Amacı, vücuttaki toksinleri atmak ve vücudu yenilemek olan detoks diyeti, birçok farklı çeşide sahiptir ve dolayısıyla bazı uzmanlar bu diyeti önerirken, bazıları ise önermez.

omlet

omlet

Detoks Diyeti Zararlı mıdır?

Adı en çok duyulan, yalnızca çiğ sebze, meyve ve su ile beslenilen bir detoks diyeti çeşidi; özellikle bağırsakların temizlenmesi ve vücudun yenilenmesi için önerilen diyetler arasında yer alır. Fakat kulağa ne kadar güzel gelse de bu diyet sonucunda, bağırsakda bulunan yararlı maddeler de tamamen vücuttan atılır.

elma detox

elma detox

Dolayısıyla bu tür bir diyetin başarılı ve sağlıklı olduğundan şüphe edilmelidir.Detoksun en önemli özellikleri canlandırıcı bir etki yapması ve enerji vermesi olarak görülür. Bunun sebebi, vücuttan toksinlerin atılması gibi görünse de aslında durum, diyet sebebiyle katı yağ ve şeker gibi besinlerin tüketilmemesinden kaynaklanır. Zaten birçok uzmana göre detoks, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamaz.

detox diyeti

detox diyeti

Çünkü karaciğer ve böbreklerin toksinleri atma konusunda çok fazla bir yetisi yoktur. Bu sebeplerden ötürü detoks diyeti, uzun vadede etkisiz ve sağlıksız bir diyettir. Bu yüzden uzmanlar tarafından her türlü besinin alınabileceği sağlıklı diyetlerin yapılması önerilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*